Pobyt ve tmě bezpečně

Všechny svatyně pro pobyt ve tmě jsou postavené ze dřeva, protože je to přírodní materiál a vytváří příjemné prostředí.

Pobyt ve tmě v dřevěné chatce

Obrovskou výhodou dřeva je jeho tepelná izolace a tzv. pocit teplé stěny, kdy je na omak stěna teplá, kdežto zděná stěna je vždy studená.

Ve svatyni se udržuje optimální vlhkost a i výměna vzduchu skrze drobné škvírky je pro praktikující příjemná.

Jedinou nevýhodou dřeva oproti zdivu je jeho hořlavost.

Když jsme viděli video, že stačí několik minut, aby shořel celý pokoj, rozhodli jsme se investovat do vaší ochrany.

Ochrana proti zkratuProudový chránič

V podstatě jedinou možností, jak by mohla být zažehnuta jiskra je díky zkratu v elektrické síti.

Proto je vždy na přívodu každé svatyně instalován nejen jistič, ale i protipožární proudový chránič, který zabrání zkratu a dokonce vypne přívod elektřiny, kdybyste třeba omylem sáhli mokrýma rukama do zásuvky.

Ochrana proti požáru

V každé svatyni na pobyt ve tmě jsou nainstalovány 2 stupně proti požáru. Prvním stupněm je upozornění na požár, kdybyste náhodou spali. Detektor kouře když zjistí kouř, začne pípat hlasitostí 85dB, což bezpečně vzbudí i hluboké spáče ?

Detektory kouře jsou speciálně upravené od firmy Mikromarz tak, aby pípaly, ale nesvitly. Protože blikající detektor kouře při pobytu ve tmě … že? ?

Druhým stupněm jsou pak hasící přístroje, umístěné ihned u postele, kde se při pobytu ve tmě obvykle zdržujete. Hasící přístroje jsou na doporučení sněhové a je tedy možné s nimi hasit i elektrická zařízení. Sněhové hasící přístroje jsou sice 2x dražší, než práškové, ale sníh se po použití sám vypaří a nezanechávají tedy prach. Navíc mají 2x delší životnost.

Pobyt ve tmě bez ohně

Pevně věříme, že nebude potřeba ochranu požáru nikdy použít a že k žádnému požáru nedojde.

Proto vás i žádáme, abyste ve svatyních nemanipulovali s otevřeným ohněm.

Pokud si před nástupem budete chtít zapálit vonnou tyčinku, proveďte tak prosím maximálně opatrně, aby svatyně mohly posloužit vám i dalším praktikujícím.

[See image gallery at www.lecba-tmou.cz]

 

 

Zdroj: Léčba tmou

Více informací o centru Léčba tmou u Kutné Hory.

Dopravní obslužnost centra Léčba tmou u Kutné Hory:

Umístění: okraj vesnice
Parkování: 0 km
Vlak: 5 km
Autobus: 2 km

Umístění centra Léčba tmou u Kutné Hory na mapě:

Další fotografie pro centrum Léčba tmou u Kutné Hory:

Volné termíny pro centrum Léčba tmou u Kutné Hory:

Naleznete na Léčba tmou u Kutné Hory.

Jan – pobyt ve tmě je jedna relaxace za druhou

Pobyt ve tmě pěškyPro pobyt ve tmě jsem se rozhodl v lednu. Prošel jsem nabídky a nejvíce se mi líbila nabídka do Tomáše a Lenky. Zjistil jsem, že volný termín je až za půl roku, což mě trochu překvapilo, ale prostě jsem si počkal. V září jsem tedy vyrazil do Bykáně a odtud pěšky do Lomce. Od března chodím na boso, tedy mám někdy problém s některými cestami a ta z Bykáně opravdu nebyla úplně ta nejpříjemnější, ale dalo se to. Za Úmonínem přišla odměna v podobě aleje hrušek a jablek. Při příchodu mě překvapil klid, nikdo mě neuvítal, tak jsem se prošel po zahradě a zkoumal zda je někdo přítomen. Po nějaké době se objevil syn Tomáše a Lenky, který mi vše vysvětlil a já tedy mohl zahájit týdenní pobyt ve tmě.

Průběh pobytu ve tmě

K mému překvapení jsem se velmi rychle zorientoval a pohyb v prostoru byl úplně bez problémů. Co jsem však nedokázal, bylo cvičení prvního cviku z pěti tibeťanů v plném rozsahu. Při tomto cviku se člověk točí dokola a má udělat 21 otoček, ve tmě jsem zvládal max. 14 otoček. První den jsem prospal téměř celý a vůbec jsem spal hodně cca 14-16 hodin denně (opravdu to nevím přesně, protože čas je ve tmě úplně jiný). Úžasné bylo jídlo, které Tomáš a Lenka nosili. Nevím jestli to bylo tím, že jsem měl zbystřené ostatní smysly nebo prostě tím, že i tak bylo skvělé, ale to je asi jedno. Poslední noc už jsem mnoho nespal a těšil se na východ slunce. Bohužel přišel mírný déšť, tak jsme slunce neviděli.

V průběhu jsem zaznamenal, že se nejsem schopen moc koncentrovat na meditace, spíše jsem přecházel do nějaké formy relaxace a zbavit se myšlenek bylo těžké. Také jsem se dost nudil. Příště bych si vzal určitě nějaké pletení nebo pruty na vyrábění košů, abych mohl něco vyrábět. I když možná, že i to mělo být součástí mé terapie tmou, tedy naučit se nedělat nic.

Po pobytu ve tmě pěšky domů

Domů jsem se vydal pěšky, tentokrát přímo do Kutné hory. Vzal jsem to přes pole, lesem, potokem a bylo to delší, ale krásnější než z Bykáně. Doma vše při starém, i když možná, že nějaké změny teprve přijdou. Zatím mám pocit, že jsem trochu klidnější než dříve, ale to je asi obtížné posoudit.

Pobyt ve tmě bych doporučil každému. Osobně se asi někdy na pobyt ve tmě vrátím, ale spíše než to si každý rok vyberu týden, někde kde budu úplně sám (nebo tak nějak). Pro mě byl pobyt ve tmě parádní relax a fantasticky jsem si odpočinul.

Mějte se moc pěkně

Jan

Zdroj: Léčba tmou

Více informací o centru Léčba tmou u Kutné Hory.

Dopravní obslužnost centra Léčba tmou u Kutné Hory:

Umístění: okraj vesnice
Parkování: 0 km
Vlak: 5 km
Autobus: 2 km

Umístění centra Léčba tmou u Kutné Hory na mapě:

Další fotografie pro centrum Léčba tmou u Kutné Hory:

Volné termíny pro centrum Léčba tmou u Kutné Hory:

Naleznete na Léčba tmou u Kutné Hory.